Pyrzyce

O Pyrzycach już wspomniałam kilka razy w poprzednich wpisach. A dzisiaj będzie typowo tylko o tym mieście powiatowym.

O nazwie można powiedzieć, że wywodzi się od gatunku pszenicy, której nazwa przeszła potem na chwast, mianowicie chodzi o perz/pyrz. Po II wojnie światowej używano także nazwy Perzyce. Miasto było zawsze mocno związane z rolnictwem ze względu na występowanie czarnych ziem, które są wyjątkowo żyzne. W średniowieczu nawet ze względu na to nazywano Pyrzyce spichlerzem Pomorza Zachodniego. Tereny pomiędzy Pyrzycami a Stargardem zamieszkiwało słowiańskie plemię Pyrzyczan.

W czasie II wojny światowej miasto mocno ucierpiało. Ze względu na bardzo duże zniszczenia siedzibę powiatu przeniesiono do niedalekich Lipian na kilka lat.

Przez Pyrzyce przebiegała także linia kolejowa na trasie Pyrzyce - Myślibórz - Kostrzyn nad Odrą. Potem dodano linię prowadzącą do Gryfina, Godkowa i Płońska. Pociąg jeździł także do Stargardu. Niestety, jak niemal wszystkie linie kolejowe w okolicy i te zostały zlikwidowane. Jednak do 2014 r. jeździły pociągi towarowe.

Co można zobaczyć ciekawego w Pyrzycach?

Znajduje się tam m. in. kilka baszt (np. Sowia), dwie bramy (np. Bańska) do miasta z murami obronnymi, mini tężnie (budowla z drewna i gałęzi tarniny, która służy do zwiększania stężenia soli w solance), Muzeum Ziemi Pyrzyckiej, kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, czołg IS -2 naprzeciwko cmentarza, który upamiętnia walki niemiecko - sowieckie o Pyrzyce w 1945 r. i studzienka św. Ottona - patrona miasta.

Park naprzeciwko cmentarza, w którym znajduje się pomnik militarny. Zdjęcie prywatne. 2019 r.


Czołg radziecki IS -2. Zdjęcie wykonane przeze mnie.

Armata. Zdjęcie wykonane przeze mnie. 2019 r.

Druga armata. Zdjęcie mojego autorstwa.

Pomnik pamięci na cmentarzu w Pyrzycach. Zdjęcie mojego autorstwa.

Na końcu cmentarza pyrzyckiego można znaleźć taki oto pomnik pamięci. Zdjęcie prywatne.
* Fotografie zrobione telefonem, stąd jakość nie jest zbyt dobra. Oczywiście, gdy będę miała inne zdjęcie to zostaną dodane.

Źródło:
1. https://pl.wikipedia.org/wiki/T%C4%99%C5%BCnia
2. https://pl.wikipedia.org/wiki/Pyrzyczanie
3. https://pl.wikipedia.org/wiki/Pyrzyce

Komentarze

  1. Ciekawe miejsce. Fajnie poznać dokładnie Twoje okolice, zwłaszcza, że raczej nieczęsto będę miała okazję tam zawitać ale trochę inspirujesz mnie by napisać o niewielkich miejscowościach z mojego regionu :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz